Łąki kwietne

Człowiek w poszukiwaniu miejsca do odpoczynku często podświadomie szuka kontaktu z naturą. Jest to jego naturalna reakcja. Powszechnie wiemy, że przebywanie z przyrodą nas uspokaja i wycisza.

 

Przyczynia się do tego śpiew ptaków, szum wody, szelest liści na wietrze. Miasta coraz prężniej się rozwijają, zabierając przy tym powierzchnie zieleni. Społeczeństwo dopiero po fakcie uświadamia sobie, że z każdej strony otacza ich zabudowa urbanistyczna. Kolejnym etapem jest wprowadzenie elementów zielonych do krajobrazu miejskiego. Na szczęście z każdym rokiem wzrasta troska o naturę. Tworzone są także wspólne rozwiązania, które mają za zadanie znalezienie tzw. złotego środka pomiędzy przyrodą, a miastem.

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie łąki kwietnej. Sprawdzi się ona nie tylko w ogrodach prywatnych, ale także w parkach, wzdłuż dróg oraz na dachach. Wykorzystane są rośliny jednoroczne oraz wieloletnie, dzięki czemu całe założenie urozmaica przestrzeń miejską bogactwem swoich barw. W okresie letnim jest najbardziej atrakcyjna. Trawnik nie podlewany w mieście przy wysokich temperaturach traci na swoich walorach ozdobnych. Dodatkowym atutem łąki jest jej bogactwo gatunkowe, dzięki czemu wprowadzają one zmienność w założeniu. Stanowią również schronisko dla owadów oraz małych zwierząt. Chroni także rzadko występujące rośliny przed wyginięciem. Warto wspomnieć, że decydując się na łąkę kwietną wspieramy w ten sposób owady zapylające. Rośliny występujące na niej przez swoje bardziej rozbudowane korzenie wchłaniają znacznie większą ilość wody opadowej niż trawnik. Absorbują również pyły i powstałe zanieczyszczenia w miastach. Co ciekawe nie potrzebuje systematycznego podlewania, a jej koszenie zdecydowanie jest ograniczone tylko do dwóch razy w roku. Kiedy porównamy nakład pracy jaki musimy włożyć w utrzymanie trawnika szczególnie w mieście, a łąki zauważamy przewagę pozytywnych aspektów wynikających z łąk kwietnych.

Dobrą wiadomością jest fakt, że wzrasta zainteresowanie tym tematem przez miasta w Polsce, a w niektórych łąki kwietne już powstały. My również zachęcamy do przemyślenia tej alternatywy pod względem wykorzystania jej nie tylko w miejscach zurbanizowanych, ale we własnym ogrodzie.

Warto dodać zdjęcie dla porównania spalonego trawnika w okresie lata i łąki