Bielenie drzew

Silne nagrzewanie pni drzew przez promienie słoneczne pobudza ich tkanki do życia, które w wyniku następującego później gwałtownego spadku temperatury w nocy, mogą ulec uszkodzeniu.

Objawia się to pękaniem pnia i powstawaniem szczelin, co skutkuje osłabieniem drzewa izwiększeniem jego podatności na choroby grzybowe. Aby temu zapobiec, stosuje się bielenie pni wapnem. Biały kolor odbija promienie słoneczne i dzięki temu zabiegowi pnie nie nagrzewają się tak szybko i tym samym różnice temperatur nie są tak duże.

Preparaty do bielenia składają się z bentonitu, dolomitu stanowiącego źródło wapnia i magnezu, mączki bazaltowej zawierającej mikroelementy, soli potasowej która niszczy pierwsze stadia szkodników, szkła wodnego i wody. Dodatek gliny pomaga zapobiec szybkiemu spłukaniu mieszaniny podczas deszczu.

Preparat powinien zostać naniesiony (np. pędzlem) na pnie drzew. Mając na uwadze fakt, iż, że ze względu na silniejsze nagrzewanie się strony południowej drzew, należy pomalować miejsca położone od tej strony nawet wyżej, obejmując konary.

Zabieg ten powinien zostać wykonany przed wystąpieniem silnych mrozów, najczęściej w grudniu, aby uchronić drzewa przed styczniowym i lutowym działaniem słońca. Jeśli nałożony preparat po pewnym czasie ulegnie zmyciu, bielenie pni powinno się powtórzyć.

Alternatywą dla bielenia jest obłożenie pni drzew matami, słomą lub deskami.