Rola i znaczenie zieleni w mieście - Jonizacja powietrza

Istotne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka ma zjawisko elektryzacji (jonizacji) atmosfery. Środowisko jest przeładowane jonami dodatnimi („ciężkimi”), których źródłem są między innymi promieniowanie radiowe i ultrafioletowe.

Ziemia natomiast jest naładowana ujemnie. Roślinność równoważy jonowy bilans. Rośliny zawierają chlorofil będący producentem „lekkich” jonów ujemnych – jonów tlenu przeładowanych elektronami, odpowiedzialnymi za dostarczenie ujemnej energii elektrycznej.  Jest ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, co w rezultacie skutkuje zwiększeniem odporności na stres i poprawą samopoczucia.

W środowisku miejskim źródłem jonów ujemnych są rośliny, fontanny i zbiorniki wodne. Kiedy nagrzane powietrze dociera do zieleni i przenika przez nią, ma miejsce jego oczyszczenie i wysycenie jonami ujemnymi. Gdy zieleń towarzyszy budynkom mieszkalnym, do mieszkańców dociera czyste powietrze.

Powietrze nasycone ujemnymi jonami wpływa na szybsze gojenie się ran, wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych, wpływa pozytywnie na pracę serca i płuc oraz poprawia ogólne samopoczucie człowieka. Największe ilości jonów ujemnych emituje lipa, brzoza, świerk, sosna i paproć.